Od jutra wystawa „Olga Boznańska (1865 – 1940)” zawita do Warszawy. Retrospektywa została zorganizowana w dwóch największych miastach w Polsce z okazji przypadającej 15 kwietnia 150 rocznicy urodzin malarki. Kuratorka wystawy dr. Renata Heigersberger (kustosz w Zbiorach Polskiej Sztuki do 1914 roku w MNW), postanowiła w tym wypadku podjąć współpracę z zagranicznymi ośrodkami, w szczególności Galerii d’ Orsay i Tate Modern, aby połączyć twórczość Boznańskiej z autentycznymi dziełami, którymi inspirowała się przebywając w Paryżu. W związku z tym poza obrazami Boznańskiej będzie można podziwiać Whistlera „Harmonia w szarości i zieleni; Miss Cicely Alexander” (tylko do 25 marca), Diego Velazqueza, Edouarda Manet, Edouarda Vuillard itp.
„Wystawa w Muzeum Narodowym to jednak nie tylko opowieść o życiu artystki, ale przede wszystkim jej malarstwo. Boznańska była szalenie aktywna wystawienniczo. Pokazywała swe prace w Pittsburghu, jej obrazy jeździły do Japonii, była na wszystkich liczących się wystawach w Paryżu, wystawiała w Londynie, Wiedniu, Monachium, Berlinie, Amsterdamie, Wenecji, Krakowie, Lwowie i Warszawie. Wystawa przybliża jej pozycję jako artystki światowego formatu – mówi Higersberger.”
Podczas trwania wystawy będzie można wziąć udział w cyklu tzw. „Wykładów czwartkowych”, które tematycznie wprowadzają w twórczość Boznańskiej, ponadto 1 marca odbędzie się wykład kuratorski prowadzony przez Renatę Higersberger, pt. ” Mademoiselle de Boznańska w swoim atelier”. Więcej informacji o samej wystawie znajdziecie tu natomiast program wykładów tu.
James Abbott McNeil Whistler (1834-1903) „Harmony in Grey and Green: Miss Cicely Alexander”, 1872-4, oil on canvas, Tate Modern London.
Olga Boznańska, „Autoportret”, ok. 1906, pastel na tekturze, Muzeum Narodowe w Warszawie
Olga Boznańska, „Dziewczynka z chryzantemami”, 1894, olej na tekturze, Muzeum Narodowe w Krakowie
Olga Boznańska, „Japonka”, 1889, olej na desce, Kolekcja prywatna (depozyt w Muzeum Narodowym w Warszawie)
Olga Boznańska, „Portret Heleny z Mateckich Kurpiel – Łękawskiej”, 1900 r., olej na tekturze, kolekcja prywatna
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa od 26.02 do 02.05.2015.
Do usłyszenia!