Są różne powody, dla których warto podróżować. Kultura, kuchnia, zamiłowanie do języka (właśnie dlatego tak często odwiedzam Włochy!), ale dla mnie bardzo ważnym czynnikiem są również wystawy. Jestem historykiem sztuki, więc kiedy słyszę o ekspozycjach, które planuje Centre Pompidou czy Tate Modern od razu zastanawiam się czy uda mi się je wcisnąć na listę podróży. Podobnie jest z muzeami o modzie! Na bieżąco śledzę wystawy w Musée des Arts décoratifs w Paryżu i Victoria & Albert Museum w Londynie, które z roku na rok prezentują coraz bardziej złożone i ciekawie przedstawiające modę wystawy.

Właśnie do Londynu udałam się w tym roku, aby obejrzeć retrospektywę Balenciagi („Balenciaga. Shaping fashion”, której recenzję znajdziecie tutaj), natomiast w Paryżu odwiedziłam ekspozycję Cy Twombly’ego w Centre Pompidou. Wiem, że są wśród Was miłośnicy, którzy kalendarz wydarzeń kulturalnych nie tylko w Polsce śledzą na bierząco, a z racji, że mój artykuł „17 wystaw w 2017 roku” był najchętniej czytanym postem w ciągu całego roku, spieszę pokazać Wam czego warto wyczekiwać w 2018!

Koniecznie napiszcie, czy gdzieś się wybieracie!

Margiela. 1989-2009 w Palais Galliera


Tak jak Balenciaga i Dior zachwycali swoimi wystawami w 2017 roku, tak w 2018 roku to nazwisko Margiela będzie przyciągać pasjonatów mody. W Paryżu odbywać się się będą aż dwie wystawy poświęcone temu chyba najbardziej nieznanemu publiczności projektantowi. Pierwszą w historii retrospektywę belgijskiego projektanta przygotowuje Palais Galliera (Margiela/Galliera, 1989-2009), natomiast w Musée des Arts décoratifs będziecie mogli zobaczyć jego twórczość w czasach kiedy tworzył dla domu mody Hermes (o niej poniżej).

O Martinie Margieli, projektancie, który nigdy nie pokazał swojej twarzy, nie udzielił wywiadu, nie ukłonił się pod koniec pokazu, mogłabym napisać wiele – mimo, że nigdy się nie ujawnił, jego projekty mówiły same za siebie, ale zamiast tego zapraszam Was do artykułu, w którym analizuję jego twórczość (tutaj). Dlaczego warto wybrać się na tę wystawę? Ponieważ jej dyrektorem artystycznym był… sam Martin Margiela! Może nie znamy jego twarzy, ale zobaczymy jego wizję. 🙂

Od 3 marca do 15 lipca 2018, Palais Galliera, Paryż

Martin Margiela, poster porté en robe, Printemps-été 2009 Satin de soie imprimé, motif d’une veste issue de la première collection de Margiela Martin Margiela, poster worn as a dress, Spring-summer 2009 Printed silk satin © Françoise Cochennec / Galliera / Roger-Viollet | Courtesy of Palais Galliera

Margiela, les années Hermès w Musée des Arts décoratifs


Druga wystawa poświęcona Margieli skupia się na okresie 1997-2003, kiedy stał na czele jednego z najważniejszych paryskich domów mody – Hermès. Tworząc dla Hermèsa Margiela przemycał charakterystyczne dla siebie konstrukcje, ale przekładał je na bardziej komercyjny język, taki który przyciągał klientki marki. Ta wystawa była pokazywana w zeszłym roku w MOMU w Antwerpii, jednak to w paryskim muzeum ma szansę być obejrzana przez większą liczbę widzów. Warto zaznaczyć, że ona również była tworzona przy współpracy z samym Margielą.

Od 22 marca do 2 września 2018, Musée des Arts décoratifs, Paryż

Maison Martin Margiela — Printemps / Été 2009 Photo : Etienne Tordoir | Courtesy of Musee des Arts Décoratifs

Picasso 1932: Love, Fame, Tragedy w Tate Modern


Kiedy wydaje się, że o Picassie napisano już wszystko i zaprezentowano jego twórczość na wszystkie możliwe sposoby, kolejne muzea proponują nowe wystawy. Picasso nigdy się nie nudzi, a w tym roku znalazłam dwie ciekawe wystawy o mistrzu kubizmu. Pierwszą zobaczycie w Tate Modern, zwraca ona uwagę na tzw. złoty okres Picassa, czyli rok 1932, kiedy namalował najwięcej dzieł.

Wśród zaprezentowanych obrazów znajdą się między innymi słynny „Le Rêve”, „Nude, Green, Leaves and Bust” i „Nude Woman in Red Armchair”, namalowane w ciągu 5 dni w 1932 r., ukazujące kochankę Picassa Marie-Thérèse Walter. Wszystkie charakteryzują się podobną paletą kolorystyczną i znacznie delikatniejszym, miękkim konturem postaci zwiastującym nowy okres twórczości Picassa, odchodzący od ostrych, kanciastych, kubistycznych kształtów.

Od 8 marca do 9 września do 2018, Tate Modern, Londyn

Pablo Picasso, Le Rêve (The Dream), 1932, Private collection© Succession Picasso/DACS London, 2017 | Courtesy of Tate Modern

Picasso. Blue and Pink w Musee D’Orsay


Druga wystawa Picassa, która może być równie ciekawa odbywać się będzie w Musee D’Orsay, które przeciwnie, przybliży pierwszy okres twórczości Picassa, jeszcze przed kubizmem – tzw. Niebieski i Różowy epizod to lata 1900-1906, kiedy młody Picasso tworzy w nurcie postimpresjonizmu, jednak już wówczas widać w jego dziełach zalążki kubizmu. Muzeum chce na nowo zinterpretować dzieła młodego Picassa, a stała ekspozycja Musee D’Orsay pozwoli skontrastować je z innymi dziełami postimpresjonistów, w tym m.in Gauguina czy Touluse Lautreca.

Od 18 września 2018 do 6 stycznia 2019, Musee D’Orsay, Paryż

 Jewelry by artists from Picasso to Jeff Koons w Musée des Arts décoratifs


Lubię niestandardowe ekspozycje, a ta bez wątpienia jest niezwykła. Wiedzieliście, że Picasso, Alexander Calder i Jeff Koons tworzyli również biżuterię? Ja nie, chociaż wielokrotnie patrząc na współczesne projekty biżuterii widzę inspiracje sztuką chociażby Caldera i Picassa – koniecznie zobaczcie słynne kolczyki Celine z zeszłego sezonu ewidentnie inspirowane kubistycznymi obrazami! Na wystawie w Musée des Arts décoratifs zobaczycie kolekcję biżuterii Diane Venet, która zgromadziła około 230 eksponatów! To z pewnością coś więcej niż pokaz ładnych błyskotek, ponieważ naszyjnikom czy kolczykom wielokrotnie bliżej do rzeźby niż sztuki użytkowej.

Od 7 marca do 8 lipca 2018, Musée des Arts décoratifs, Paryż

1. Frank Stella, ring, 2010, gold, edition of 5, The Gallery Mourmans, Collection Diane Venet © Brian Moghadam, New York 2. Niki de Saint phalle, brooch Nana, 1973, enamel, Edition Gem GianCarlo Montebello, Marina Karella Collection © Sherry Griffin, Brooklyn 3. Bernar Venet, ring Ligne indéterminée, 1998, gold, single piece, Collection Diane Venet © Greg Favre, Paris | Courtesy of Musee des Artes Decoratifs

Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination w MET


Co roku kierunek mody wyznacza jedno wydarzenie – MET Gala. Słynny bankiet z udziałem gwiazd to wydarzenie inaugurujące otwarcie najważniejszej ekspozycji mody odbywającej się w murach Metropolitan Museum of Art. MET Gala co roku jest pokazem kreatywności współczesnych projektantów, co roku również towarzyszy jej motyw przewodni, związany z kulturą, wydarzeniami na świecie a nawet polityką czy środowiskiem. Dwa lata temu skupiono się na nowych technologiach w modzie, w zeszłym roku pierwszy raz zaprezentowano retrospektywę projektanta – Rei Kawakubo, a tym razem to związki pomiędzy modą a kościołem okazały się ciekawym tematem na wystawę.

Heavenly Bodies będzie prezentowała najdostojniejsze stroje duchownych, które dotychczas były gromadzone w Watykanie. Będzie to niesamowita okazja, aby przyjrzeć się z bliska wyszywanym i zdobionym ornatom – dawniej stroje biskupów czy arcybiskupów były równie drogocenne co królewskie.

Od 21 kwietnia 2018 do 27 stycznia 2019, MET, Nowy Jork

Azzedine Alaïa: The Couturier w Design Museum


Śmierć Azzedine Alaïa’i była jednym z najsmutniejszych wydarzeń minionego roku. Jeden z najważniejszych projektantów haute couture zostawił jednak po sobie dorobek, który aż prosił się o wystawę. Londyńskie Design Museum od roku współpracowało z Alaïa’ą nad ekspozycją po raz pierwszy ukazującą spektakularne kreacje mistrza. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 60 sukni, które zaaranżowano w architektonicznej przestrzeni, tak aby pokazać mistrzostwo ich kształtu oraz  złożoność formy.

Od 10 maja do 7 października 2018, Design Museum, Londyn

Azzedine Alaia | Credit Peter Lindbergh | Courtesy of Design Museum

Hope to Nope: Graphics and Politics 2008-2018 w Design Museum


W tym samym muzeum znalazłam inną ciekawą wystawę, nie mającą wiele wspólnego z modą. Na wystawie Hope to Nope zobaczycie polityczne grafiki, plakaty i transparenty z lat 2008-2018. Plakat „We the people” ukazujący kobietę arabską ubraną w chustkę z motywem amerykańskiej flagi, słynne transparenty z napisem „Je suis Charlie” czy hasła nawołujące o prawa kobiet, na stałe wpisały się w obszar kultury wizualnej.

Według kuratorów wystawy ostatnia dekada jest naznaczona burzliwymi wydarzeniami politycznymi, ale też znacznie większym zaangażowaniem społeczeństwa, które domaga się czynnego udziału w decydowaniu o losach świata. Wystawa obrazuje wydarzenia od 2008 r., czyli daty wielkiego kryzysu ekonomicznego w Stanach Zjednoczonych, przez tzw. Arabską Wiosnę, kryzys imigrantów czy Brexit.

Od 28 marca do 12 sierpnia 2018, Design Museum, Londyn

Women’s March, Wellington, NZ, credit Andy McArthur | Courtesy of Design Museum

Pink: The History of a Punk, Pretty, Powerful Color w FIT w Nowym Jorku


Różowy to od dwóch lat najmodniejszy, najbardziej sprzedający się i przykuwający wzrok kolor. W 2016 r. to właśnie delikatny, pastelowy Rose Quartz Pantone był najbardziej pożądanym odcieniem, ale jego popularność nie słabnie. W najsłynniejszym muzeum mody, czyli Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku kuratorzy postanowili przyjrzeć się jego historii od czasów Marii Antoniny po dziś dzień. Na wystawie udowadniają że w miarę lat z koloru lalek Barbie stał się jednym z najbardziej kluczowych odcieni i bynajmniej nie o dziecinnych konotacjach.

Od 7 września do 5 stycznia 2019, Fashion Institute of Technology, Nowy Jork

Group of 1920s evening dresses © The Museum at FIT | Courtesy of FIT

Fashioned From Nature w V&A Museum


Czy Wy też zwracacie coraz większą uwagę na to jakie ubrania kupujecie? Co jest napisane na metkach? Gdzie zostały wyprodukowane wasze jeansy i T-shirty? Mam wrażenie, że hasło „jakość a nie ilość” ma dla współczesnych konsumentów coraz większe znaczenie, a świat mody staje się coraz bardziej świadomy widząc do jakich katastrof ekologicznych i nie tylko doprowadza produkcja odzieży w krajach trzeciego świata.

Fashioned from Nature to wystawa przybliżająca najważniejszą relację w modzie, czyli jej związek z naturą, bez której by nie istniała. Na ekspozycji zobaczycie nie tylko niesamowite ubrania, efekt misternej pracy krawców, hafciarek czy konstruktorów, nowe i tradycyjne materiały, ale pojawi się również refleksa dotycząca ochrony środowiska i jego strasznej degeneracji.

Od 21 kwietnia 2018 do 27 stycznia 2019, V&A Museum, Londyn

© Greenpeace/ Hati Kecil Visuals | Courtesy of V&A Museum

Frida Kahlo. Making Her Self Up w V&A Museum


Zachwycała kolorowymi pełnymi symbolicznych odniesień obrazami, a jaka była jej szafa? Dokładnie taka sama. Nie bez powodu strój a la Frida Kahlo jest hitem każdego okresu karnawałowego! Wyraziste suknie i koszule we wzory, kolorowe chusty, kwiaty we włosach i złota biżuteria. Szafę Fridy Kahlo zobaczycie na wystawie w Victoria & Albert Museum, która będzie po raz pierwszy pokazana poza Meksykiem.

Od 16 czerwca do 4 listopada 2018, V&A Museum, Londyn

Being Modern w Louis Vuitton Foundation


Kiedy najważniejsze muzeum sztuki nowoczesnej na świecie – Museum of Modern Art w Nowym Jorku, na czas remontu przenosi część swoich dzieł do Paryża, wizyta w stolicy Francji jest nieunikniona. Kolekcję dzieł tego amerykańskiego muzeum znajdziecie w Fundacji Louis Vuitton, gdzie obok czołowych nazwisk jak Warhol czy Pollock zaprezentowano również takie sławy jak Edwarda Hoppera, Diane Arbus, Sol LeWitta czy Carla Andre. Taka okazja nie zdarza się dwa razy!

Do 5 marca, Louis Vuitton Foundation, Paryż

Jean Michel Baquiat i Egon Schiele w Louis Vuitton Foundation


Jeżeli natomiast wybieracie się do Paryża w drugiej połowie roku również nie będziecie zawiedzeni. Fundacja Louis Vuitton przygotowuje niecodzienną wystawę poświęconą dwóm zupełnie różnym artystom. Jean Michel Basquiat twórca amerykańskiego street artu zostanie przeciwstawiony awangardowemu Egonowi Schiele. Ich sztukę dzieli ponad 80 lat, jednak kurator wystawy Dieter Buchhart nie bez powodu zestawił ich dzieła wspólnie – jak twierdzi można prześledzić w ich sztuce podobieństwa, ale to trzeba ocenić samemu 🙂

3 październik 2018 do 14 stycznia 2019, Louis Vuitton Foundation, Paryż

Modern couples: Art intimacy and the avant garde w Barbican Art Gallery


Ta wystawa ma nie tylko pokazać najważniejsze pary świata sztuki XX wieku, ale to jak ich relacja wpłynęła na twórczość. Kuratorzy Barbican Art Gallery postanowili poddać w wątpliwość popularny mit wielkich artystów, geniuszy i pokazać jak sztuka poszczególnych artystów zmieniała się, kiedy zmieniało się ich życie prywatne. Pablo Picasso i Dora Maar, Jean Arp i Sophie Teauber-Arp, Max Ernst i Dorothea Tannig. Jeżeli szukacie nieoczywistych wystaw ta może okazać się bardzo interesująca!

Od 10 października 2018 do 27 stycznia 2019, Barbican Art Gallery, Londyn

John Kasnetsis Dorothea Tanning and Max Ernst with his sculpture, Capricorn, 1947 © John Kasnetsis | Courtesy of Barbican Art Gallery

Christo & Jeanne Claude w Serpentine Gallery


Dwoje najważniejszych artystów tzw. environmental art (projektów artystycznych w przestrzeni) po raz pierwszy od 1979 r. będą mieli wystawę w londyńskiej Serpentine Gallery. Christo & Jeanne Claude znani są z takich akcji jak opakowanie materiałem Reichstagu w Berlinie czy mostu Pont Neuf w Paryżu. W Serpentine Gallery zaprezentowanych zostanie około 50 prac twórców, w tym zdjęcia, rysunki i projekty.

Od 20 czerwca do 9 września 2018, Serpentine Gallery, Londyn

Christo Photo: Wolfgang Voll | Courtesy of Serpentine Gallery

 1948: The Biennale of Peggy Guggenheim w Peggy Guggenheim Collection


Znajdująca się w Wenecji galeria Peggy Guggenheim jest jednym z najciekawszych muzeów jakie dotychczas udało mi się odkryć. Położona tuż nad kanałem w pięknym Palazzo Vernieri dei Leoni jest kameralnym obiektem z doskonałą kolekcją sztuki XX w. i równie ciekawymi wystawami czasowymi (swego czasu miałam okazję zobaczyć ekspozycję Jacksona Pollocka).

Jedna z najważniejszych kolekcjonerek XX wieku zadbała o to, aby jej kolekcja była na stałe pokazywana w Europie (mimo, że sama pochodziła ze Stanów Zjednoczonych) – pierwszy raz zaprezentowała swoje dzieła po wojnie na weneckim biennale, co również wiązało się z jej przeprowadzką do Włoch. Od tego czasu minęło właśnie 70 lat, co muzeum postanowiło uczcić wystawą. Jeżeli lubicie kubizm, surrealizm, ale też amerykański abstrakcyjny ekspresjonizm koniecznie zajrzyjcie!

Od 25 maja do 25 listopada 2018, Peggy Guggenheim Collection, Wenecja

All too human: Bacon, Freud and a century of painting life w Tate Britain


To niesamowite jak na przestrzeni lat zmieniał się kanon ukazywania ludzkiego ciała. Od prymitywnych kresek, przez wyidealizowane renesansowe oblicza po realizm, na którego czele był oczywiście Gustave Courbet. W przypadku XX wieku jednym z najważniejszych malarzy, którzy drastycznie zmienili podejście do malowania postaci, byli bez wątpienia Lucian Freud i Francis Bacon. Na wystawie w Tate Britain w Londynie zobaczycie jak sylwetka ludzka zmieniała swój wygląd w malarstwie ostatnich 100 lat. Wśród zaprezentowanych dzieł znajdzie się również jedna z moich ulubionych współczesnych artystek Lynette Yiadom-Boakye.

Lucian Freud, 1922-2011Girl with a White Dog 1950-1 Oil paint on canvas 762 x 1016 mm © Tate | Courtesy of Tate Britain

Od 28 lutego do 27 sierpnia 2018, Tate Britain, Londyn

Gianni Versace. Retrospective w Kronprinzenpalais


20 rocznica śmierci Gianni’ego Versace przyniosła w tym roku nie tylko spektakularny pokaz mody włoskiej marki (z udziałem gwiazd lat 90 Cindy Crawford, Naomi Campbell i Carli Bruni), serial, w którym główną rolę gra Penelope Cruz, ale również wystawę poświęconą twórczości Gianni’ego, którą zobaczycie w berlińskim Kronprinzenpalais.

Dlaczego w Niemczech a nie we Włoszech ma miejsce ta ekspozycja? Ponieważ to tu o dziwo miał miejsce pierwszy pokaz projektanta oraz to tu zorganizowano jego pierwszą wystawę w 1994 r. Spodziewajcie się czegoś naprawdę spektakularnego, ponieważ we wnętrzach pałacu poza strojami i akcesoriami z logo Versace zobaczycie również słynną sypialnię mistrza i inne elementy wystroju wnętrz, które projektował. A Berlin jest przecież tuż za rogiem 🙂

Od 30 stycznia do 13 kwietnia 2018, Kronprinzenpalais, Berlin

Do usłyszenia,

A.