Uwielbiam analizować trendy, które wprowadzają sieciówki aby zobaczyć, którymi projektantami się inspirowali. Z jednej strony można uznać to za negatywne zjawisko, zważając na to, że często dokonuje się bezpośredniego plagiatu, licząc się z pozwami sądowymi (tak robi m.in Zara). Jednak z drugiej strony, znaleźć się w wąskim gronie projektantów, którzy dyktują uliczne trendy, to zaszczyt! Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że kolekcja zyskała poparcie miłośników mody i wzbudzi jeszcze większe pragnienie posiadania oryginału.

Standardowo zamierzam przeanalizować dla was trzy najważniejsze sieciówki Zarę, Mango i H&M. Pozwoli to zwrócić uwagę na pokazy, którymi się inspirowano oraz bardziej świadomie podchodzić do mody. Wielka, czerwona kurtka, którą kupicie, już nieodzownie będzie wam mówiła „Balenciaga” a nie „wielka, czerwona, kurtka”.

Jeżeli regularnie śledzicie stronę internetową Zary, z pewnością zauwazyliście, że kolekcje zmieniają się tam kilka razy w miesiącu, a nowe ubrania pojawiają się niemal codziennie. Ogólny motyw kolekcji na dany sezon, określa główna kampania marki, natomiast co kilka tygodni pojawiaja się lookbooki, promujące kolejne trendy. Jesienno – zimowa kolekcja Zary została niemal w całości inspirowana czterema domami mody: Balenciagą, Vetements, Chloe i Isabel Marant.

Boho od Chloe

Objawami trendu boho są długie, zwiewne, falbaniaste sukienki, botki do połowy łydki i jedwabne, cienkie szaliki. Kolekcja Clare Weight Keller dla Chloe od kilku sezonów jest reprodukowywana w Zarze, jednak trudno się dziwić, ponieważ sielski klimat, który wprowadza, jest idealny na jesień.

img1.stfot. Kampania Zara Jesień Zima 2016|zara.com

Retro Balenciaga

Nazwisko Gvasalia w ostatnich miesiącach było przytaczane wystarczająco często aby skojarzyć tego geniusza z dwoma domami mody – Balenciagą i Vetements. Zacznijmy od zastanowienia się, które projekty Balenciagi Zara wybrała do swojej jesiennej kolekcji? Wszystko będące „Oversize”. Wielkie puchówki, koszule z za dużymi rękawami, sukienki w kwiaty, welur i retro kratę.

img14.stfot. Kampana Zara Jesień Zima 2016|zara.com

Puchowe kurtki wyparły tej jesieni wszystkie inne. Nie bez powodu niemal każdy sklep, w tym Zara, proponuje noszenie ich lekko rozpiętych i odsłaniających ramiona, taki sposób stylizacji pojawił się właśnie na wybiegu Balenciagi.

look5-look5.stfot. Lookbook Oversize Me Zara Jesień Zima 2016|zara.com

Vetements

Pokazy kolektywu Vetements są na tyle awangardowe, że ciężko tę estetykę przełożyć na modę uliczną. To właśnie poprzez Vetements do sklepów trafiły buty na niskim słupku i zaostrzonym czubku, welur, bomberki i obszerne bluzy z kapturem. Aby jeszcze bardziej upodobnić się do oryginału, sieciówka zatrudniła do lookbooku modelkę o tym samym uczesaniu co z pokazu.

look6-look6.st copyfot. Lookbook Velvet Feel Zara Jesień Zima 2016|zara.com

Disco i lata 80

Cekiny, welur i metaliczne ubrania to wszystko pozostałość lat 80 – tych i klimatu Disco. Powrót do przeszłości nastąpił na pokazach Saint Laurent, Gucci, Valentino i Preen by Thorton Bregazzi.

img9.stfot. Kampania Zara Jesień Zima 2016|zara.com

Do usłyszenia!

A.