Dziś rozpoczyna się Couture Fashion Week w Paryżu i myślę, że to doskonała okazja aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego Haute Couture jest dla mnie sztuką?

Etymologia

Po pierwsze nazwa – francuskie słowo „haute couture” oznacza „wysokie krawiectwo” i odnosi się do ubrań szytych całkowicie ręcznie przez najznakomitszych rzemieślników. W przeciwieństwie do „pret-a-porter”, czyli kolekcji masowych, szybkich, przeznaczonych do noszenia „od razu”, kreacje haute couture są przygotowywane miesiącami, najczęściej w jednym lub w kilku egzemplarzach.

Haute Couture

Jakość i cena

Jakoś i cena, czyli dwie najważniejsze kwestie jeżeli chodzi o wysokie krawiectwo. Ubrania haute couture są wykonane z najwyższej jakości materiałów, wszystkie koronki, zdobienia są ręcznie szyte i naszywane. Ceny, jak możecie się domyślać, są horrendalne, jedna sukienka może osiągać wartość nawet miliona złotych.

Ze względu na utrzymanie wysokiej jakości, pokazy Haute Couture odbywają się jedynie dwa razy do roku – w styczniu (wiosna-lato) i w czerwcu (jesień-zima) – w Paryżu i w Rzymie. Jak widać moda ta, nie ma na celu ukazywania najnowszych, zmieniających się trendów, ponieważ ubrania są prezentowane krótko przed rozpoczęciem sezonu, a wynika to z prostego faktu – Haute Couture jest ponadczasowe.

Grono odbiorców

Mnóstwo ludzi zastanawia się jakie jest grono odbiorców tych unikalnych kreacji? Są to np. żony rosyjskich oligarchów, ale przede wszystkim arabskie księżniczki, dla których marki gotowe są zmienić tradycyjny sposób prezentowania ubrań na wybiegu, na rzecz kameralnych pokazów jedynie dla zainteresowanych. Luksus haute couture polega na tym, że nie ma możliwości spotkania dwóch takich samych kreacji, są one wykonywane w jednym egzemplarzu, natomiast po zakupie dopasowywane do klientki lub jeszcze raz szyte na miarę.

Wymagania

Czy każdy może założyć linię Haute Couture? Absolutnie nie, nawet dla najpopularniejszych nazwisk z branży nie jest to takie łatwe, ponieważ akredytacji udziela prestiżowa rada – Chambre Syndicale de la Haute Couture – zrzeszająca projektantów Haute Couture. Aby stać się jednym z nich, projektant musi być również mianowany przez francuskiego Ministra Przemysłu, oraz spełniać rozmaite kryteria, np.:

  • projektant musi posiadać atelier i zatrudniać w nim minimum 15 osób z pełną umową o pracę,
  • przedstawiać kolekcję dwa razy do roku w prasie, która nie będzie miała mniej niż 35 looków,
  • kolekcja musi prezentować zarówno ubrania na dzień, jak i na noc,

Co więcej, raz udzielona akredytacja może być w każdej chwili cofnięta, ponieważ rada co roku sprawdza, czy domy mody stosują się do restrykcyjnych reguł.

Projektanci

Najważniejszymi spośród wszystkich projektantów byli oczywiście Charles Frederick Worth i Paul Poiret, czyli ojcowie, założyciele linii Couture, tworzący w XIX wieku. Współcześnie najpopularniejsi to m.in Elie Saab, Dior, Zuhair Murad czy Valentino.

Scenografia

Mimo, iż słychać coraz więcej głosów na temat zamknięcia pokazów Couture jedynie dla grona faktycznych klientek nie jest to chyba możliwe w najbliższym czasie. Większa medialność przekłada się na sprzedaż produktów, dlatego jedynie nieliczni mogą sobie pozwolić na ekskluzywne pokazy. Co ciekawe, to właśnie sprzedaż ubrań z linii Couture, a nie produkowanych na masową skalę pret-a- porter, zapewnia markom utrzymanie.

Proces projektowania

Niech poniższe filmiki stanowią przedsmak tego, jak misterną a zarazem piękną jest praca couture’iera!

Miłego oglądania!

A.