Zastanawialiście się kiedyś kim są najbogatsi ludzie biorący udział w najważniejszych aukcjach na rynku dzieł sztuki? Czym się zajmują i dlaczego kupują właśnie takie dzieła sztuki? Część z nich kolekcjonuje z pasji, część inwestuje (tak inwestycja w dzieła sztuki jest jedną z najbardziej opłacalnych na rynku), część robi to, bo przecież jest na to moda.

Jose Mugrabi

Izraelski przemysłowiec, obecnie mieszkający na Manhattanie, jest największym na świecie kolekcjonerem dzieł Warhola, posiada ok 800 jego prac, z czego pierwszą kupił w 1988 roku („Twenty Marylins”) za 3,96 mln $, czym pobił światowy rekord. Pewnie zastanawiacie się, gdzie można zmieścić 800 dzieł sztuki? Otóż Mugrabi wszystkie obrazy trzyma zamknięte w magazynie, większość z nich trafia tam od razu po zakupie i czeka, być może na wzrost ich wartości na rynku, a być może jest to zwykły snobizm.

Bernard Arnault

Francuski biznesmen jest prezesem LVMH – jednego z największych koncernów zajmujących się sprzedażą dóbr luksusowych, do którego należą takie marki jak: Louis Vuitton, Celine, Fendi, Givenchy czy Marc Jacobs. Ponadto Arnault był do 2003 roku dyrektorem domu aukcyjnego Phillips. Uważa się, że to jemu udało się znieść granicę między sztuką  a modą, dzięki zapraszaniu do współpracy takich artystów jak Takashi Murakami, Richard Prince czy Yaoi Kusama. Arnault jest pasjonatem sztuki, pierwsze dzieło, które kupił to „Charing Cross Bridge” Moneta. W 2006 wraz z koncernem LVMH założył Louis Vuitton Foundation – muzeum otwarte w 2014 r. w Paryżu (zaprojektowane przez Franka Gehry), które ma za zadanie promować sztukę współczesną. Arnault przyznaje, że kupowanie dzieł sztuki rozgranicza na dwie strefy: prywatną i publiczną. Dla siebie pozyskuje tylko dzieła, na które wie, że będzie mógł patrzeć latami, natomiast dla muzeum najpopularniejsze, tak aby dokształcać ludzi.

Francois Pinault

Kolejny francuski miliarder, prezes koncernu PPR (dziś Kering), który pod swoimi skrzydłami ma takie marki jak Gucci, Yves Saint Laurent czy Alexander McQueen. Ponadto jest dyrektorem Domu Aukcyjnego Chriestie’s, posiada jedną z największych na świecie kolekcji sztuki nowoczesnej oraz znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych ludzi w świecie sztuki. Posiada około 2000 dzieł w tym Damiena Hirsta czy Jeffa Koonsa, które trzyma w swoich apartamentach, a także muzeach m.in w Palazzo Grassi w Wenecji.

Sheikha Al-Mayassa al Thani

Córka emira Kataru, jest jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki. Zajmuje się kupowaniem dzieł dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Katarze. Dzięki niej instytucja pozyskała obraz Rothki „Rockeffeler” za 72,8 mnl $, jak również „The Card Players” Cezanne’a za 250 mln $.

Steven Cohen

Założyciel S.A.C. Capital Advisors, L.P., amerykański miliarder, według New York Times wydaje rocznie około 20 % swojego dochodu na dzieła sztuki. Najważniejsze z nich: „Madonna” Muncha (11,5 mln $), „The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living” Hirsta ( 8 mln $), „La Reve” Picassa (150 mln $), „Women III” de Kooninga (137 mln $). Większość jego najdroższych zakupów, była dokonywana anonimowo, ponieważ Cohen nie chciał dookoła siebie rozgłosu. Posiada około 300 dzieł sztuki wartych 1 mln $.

David Geffen

Jeden z założycieli wytwórni Dream Works, numer jeden na liście najbardziej wpływowych kolekcjonerów. Posiada największą kolekcję powojennej sztuki amerykańskiej, wartą 1,1 mld $, dlatego regularnie sprzedaje swoje dzieła aby nabywać nowe. W 2006 zainicjował aukcję swoich najważniejszych obrazów takich jak: Jackson Pollock „Number 5” i Willem de Kooning „Women III”, która przyniosła mu dochód 277 mln $.