Kiedy oglądamy zdjęcia określane mianem „Street Style”, dokumentujące atmosferę przed wejściem na pokaz, z reguły widzimy tłum fotografów biegających za blogerami i celebrytami, jakoby to oni byli najważniejszymi gośćmi danego show. Nie odkryję Ameryki mówiąc, że to nie prawda. O ile to właśnie oni stają w blasku fleszy a ich zdjęcia są najbardziej pożądane, ktoś inny jest w tym całym zamieszaniu najważniejszy – kupcy (ang. buyers).

Ta enigmatyczna grupa postaci, swobodnie przemykająca wśród tłumów, w większości trudna do zidentyfikowania dla kogoś nie interesującego się biznesową stroną mody, jest dla każdego projektanta najważniejszą wyrocznią. To od niej zależy czy kolekcja zostanie kupiona przez wybrany dom handlowy (sklep internetowy) i w jakiej ilości. Zatem, jeżeli dojdzie kiedyś do tego momentu, że pokazy znów zostaną okrojone do jednego rzędu, złożonego z 30 krzeseł (a raczej tak się nie stanie), jedynie kupcy otrzymają powyższe zaproszenia. Może najwyższy czas przyjrzeć się tym enigmatycznym postaciom, przebiegającym przez ulicę i raz po raz dającym się uwiecznić w obiektywie aparatu? Odpowiedzmy wreszcie na pytanie kim są najważniejsi ludzie w świecie mody (poza Anną Wintour naturalnie)?

Na początek wyjaśnijmy czym zajmuje się kupiec? Jego zadaniem jest wybór ubrań i dodatków z pokazów mody. W tym celu musi nie tylko doskonale znać swojego klienta (w tym przypadku tysiące) ale także nadchodzące trendy i niczym czarodziej przewidzieć co będzie się najlepiej sprzedawało. W przypadku wielu największych platform e-commerce, ich główni buyerzy dokonują takiej decyzji niemal natychmiast po zakończonym pokazie. Kluczem do sukcesu jest zatem analityczny umysł, podejście biznesowe, ale przede wszystkim obycie w kulturze, ponieważ to ona ma największy wpływ na modę.

Retailer i Etailer? Retailer (and. retail – rozsprzedawać) to kupiec, którego można nazwać niejako stacjonarnym, zajmuje się wyborem ubrań dla domów handlowych czy sklepów, natomiast etailer to electronic retailer, czyli kupiec zajmujący się pozyskiwaniem towaru dla sklepów internetowych.

Veronika Heilbrunner i Justin O’Shea | Mytheresa.com

Ta para jest jedną z najważniejszych w świecie mody, natomiast ich obecność na każdym istotnym wydarzeniu spowodowała, że zyskali już status gwiazd (Veronika jest na przykład twarzą najnowszej kampanii Zalando). Veronica i Justin mieszkają w Berlinie, natomiast sławę zdobyli dzięki współpracy z jedną z najważniejszych platform luksusowego e-commerce, czyli mytheresa.com. Pochodzący z Australii Justin od 2009 r. pełnił w firmie prestiżową funkcję naczelnego kupca. Udało mu się rozwinąć raczkującą firmę z Monachium do światowej sławy sklepu. W tym roku odszedł z mytheresa.com aby zostać dyrektorem kreatywnym włoskiej marki Brioni, jednak po pierwszym pokazie zrezygnował ze stanowiska. Pochodząca z Monachium Veronika poza pracą w mytheresa.com jest również stylistką i dziennikarką Harpers Bazaar Germany. Jednak najbardziej zapierające jest chyba ich mieszkanie w Berlinie w dzielnicy Charlottenburg, więcej zdjęć znajdziecie tutaj. 

New addition to the family…. @harleydavidson #nighttrain

A post shared by @ justinoshea on

Sarah Rutson | Net-a-porter.com

Sarah Rutson to drugi najważniejszy kupiec w najbardziej prestiżowym sklepie internetowym, czyli net-a-porter.com. To ona ustala w jakim kierunku będzie szła sprzedaż, jaka estetyka będzie promowana oraz dogląda, aby wszystkie departamenty firmy podążały za jej strategią. Ta kobieta to prawdziwa pracoholiczka a podczas tygodnia mody śpi po 5 godzin dziennie! Jako szefowa działu mody w net-a-porter.com jest jednocześnie jedną z najlepiej ubranych kobiet, testującą nowości z wybiegów i swobodnie przewidującą najnowsze trendy. To ona jako jedna z pierwszych uwierzyła, że Gucci pod przewodnictwem Alessandro Michele będzie wiodło prym w modzie, więc od razu zdecydowała się zainwestować w ubrania. Oczywiście nie myliła się!

 Sarah Andelman | Colette.fr

W zestawieniu najważniejszych ludzi kształtujących biznes mody zawsze jest w pierwszej 20-tce. Trudno się dziwić collette.fr to nie tylko luksusowy sklep internetowy ale portal o modzie i concept store jednocześnie. Sarah, wraz ze swoją matką Colette Roussaux, w 1997 r. założyła jeden z pierwszych conecpt storów w Paryżu, mieszczący się przy Rue Saint Honore. Ich zamysłem było stworzyć miejsce, w którym moda, sztuka, jedzenie i muzyka będą współegzystować. Dzięki swojej innowacyjności pozyskały rzesze fanów i klientów na całym świecie. Sarah Andelman promowała nowe talenty i to ona jako pierwsza zainwestowała w kolekcje takich projektantów jak Proenza Schouler czy Mary Katrantzou. Jej pomysłem było również prowadzenie kolaboracji z domami mody i wypuszczanie limitowanych kolekcji.

Tonight at #balenciagacolette

A post shared by sarahandelman (@sarahandelman) on

Silvano Vangi | Louisaviaroma.com

Głównym kupcem mody damskiej we włoskiej firmie luisaviaroma.com jest Silvano Vangi. Włoski multibrand i sklep internetowy są najbardziej rozpoznawalne dzięki ścisłej współpracy z blogerami i blogerkami niemal od początku ich działalności. Marka co sezon organizuje popularne spotkanie Firenze4Ever, na które zjeżdżają się pasjonaci mody z całego świata. Luisaviaroma zostala założona w 1930 r., natomiast od 15 lat prowadzi jeden z najważniejszych sklepów internetowych. Marka zrzesza przede wszystkim włoskich projektantów oraz młodych twórców.

Natalie Kingham | Matchesfashion.com

Natalie Kingham jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych osób w świecie mody. Matchesfashion razem z Net-a-porter i Mytheresa tworzą w świecie e-commerce’u świętą trójcę, stąd praca dla takiej marki przyniosła jej ogromny sukces. Zanim jednak Natalie objęła stanowisko głównego kupca w matchesfashion.com była specjalistą od handlu w brytyjskim domu mody Joseph. Jak sama twierdzi dobry kupiec to nie tylko osoba, która zna się na modzie ale jest także dobrym biznesmanem, radzi sobie z księgowością, finansami itp. Według Natalie decydując się na zakup danej kolekcji zawsze należy zadać sobie pytanie: „Czy ten produkt dobrze odzwierciedla naszą markę?”, ponieważ to doskonała znajomość klienta decyduje, czy odniesiesz sukces.

Nearly there

A post shared by Natalie Kingham (@nataliekingham) on

Shira Suveyke | Theoutnet.com

Shira Suveuke to nie tylko it-girl i ikona mody, ale absolwentka Boston University i prawdziwy rekin biznesu. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę dla Deutsche Banku, następnie dla Ralpha Lauren, aż wreszcie dostała posadę zastępcy głównego kupca w theoutnet.com. Shira podkreśla, że znajomość mody to jedno ale w tej branży liczą się przede wszystkim statystyki, dlatego nie zaszkodzi solidne biznesowe wykształcenie.

Nick Wooster

Tego wytatuowanego mężczyznę można zobaczyć niemal na każdym fashion weeku, ponieważ w świecie mody pracuje od dawna. Nick w latach 90 był głównym kupcem takich domów handlowych jak Barneys New York czy Bergdorf Goodman. Pracował dla Calvina Kleina czy Polo Ralph Lauren by w 2010 r. zostać kupcem w prestiżowym Neiman Marcus. Jego przygoda z firmą zakończyła się jednak po roku. Został zwolniony za zbyt szczery wywiad dla magazynu GQ. Mimo, że aktualnie Nick nie pracuje dla żadnej większej marki to jego wiedza i doświadczenie w zakresie handlu sytuują go na liście najważniejszych kupców.

Tomoko Ogura

Na liście najważniejszych kupców w świecie mody nie mogło zabraknąć Tomoko Ogury. Absolwentka prestiżowej, amerykańskiej uczelni Dartmouth, dzięki swojemu dyplomowi z ekonomii, jako najmłodsza w historii objęła stanowisko kupca w domu handlowym Barneys New York. Mimo, że z posady zrezygnowała w czerwcu bieżącego roku aby zostać dyrektorem kreatywnym marki Vince, to ponad 12 letni staż w tym najbardziej luksusowym domu handlowym sprawił, że należy do nowojorskiej elity i jest najbardziej pożądaną na rynku pracy.

Sophia Amoruso | Nastygal.com

Fenomen w Stanach Zjednoczonych, ucieleśnienie american dream i historii od zera do milionera. Sophia Amoruso zaczęła swoją przygodę z branżą e-commerce zupełnie przez przypadek, kupowała ubrania w second handach a następnie sprzedawała je a ebay-ach i innych portalach. Szybko zrozumiała jak osiągać lepsze wyniki, w co inwestować i jak to pokazywać. Jej sklep internetowy NastyGal, niezwłocznie przekształcił się w milionowy biznes. Amoruso pozyskiwała niszowe marki i młodych projektantów, budując na stronie zarówno działy z odzieżą markową jak i vintage. Koniecznie przeczytajcie jej biografię pt. „Girlboss”, ponieważ przekazuje w niej wiele cennych rad.

Came, saw, spent nothing. ? @dirtsmom

A post shared by Sophia Amoruso (@sophiaamoruso) on

Do usłyszenia!

A.


obrazek w nagłówku marieclaire.com