Jeżeli macie ochotę w najbliższym czasie odwiedzić jakąś europejską stolicę lub pragniecie naładować akumulatory i odświeżyć umysł, polecam udać się do Londynu lub Paryża, ponieważ liczba odbywających się tam wystaw jest nieskończona. Postanowiłam wyselekcjonować dla Was Top 5 najlepszych „widowisk”, których nie można ominąć!

LONDYN

1. Alexander Mcqueen – Savage Beauty

W „Victoria & Albert Musuem” w South Kensington od 14 marca będzie można zobaczyć niepowtarzalną wystawę, której premiera miała miejsce w Nowym Jorku w 2011 roku. Jest to retrospektywa twórczości jednego z największych projektantów XXI wieku. Kuratorami wystawy są Andrew Bolton i Harold Koda. Wejście jest możliwe tylko poprzez wcześniejszą rezerwację biletu i godziny (normalny kosztuje ok. 90 zł, studencki ok. 50 zł ).

2. Wedding Dress 1775 – 2014.

Kolejna wystawa w V&A Museum trwa niestety tylko do 15 marca, i jest odpowiedzią wobec zakończonej już ekspozycji sukien żałobnych w  Metropolitan Musuem of  Art w Nowym Jorku. Jeżeli interesuje was historia ubioru, to perspektywa zobaczenia sukien ślubnych z XVIII, XIX, XX i XXI wieku musi być kusząca. Aby odwiedzić wystawę należy zamówić bilet z wyprzedzeniem (normalny ok. 70, studencki ok. 45 zł).

3. Sonia Delunay. 

W Tate Modern od 15 kwietnia do 9 sierpnia będzie można zobaczyć dzieła jednej z niewielu cenionych malarek awangardowych XX wieku. Retrospektywa obejmie nie tylko symultaniczne obrazy, ale przede wszystkim materiały i ubrania, które tworzyła niemal przez całą swoją karierę.

4. Inventing Impressionism.

„The man who sold a thousand Monet’s” tak brzmi wystawa rozpoczynająca się 4 marca w National Gallery, mowa o Paul Durand – Ruel’u – marchandzie, dealerze – który jako jeden z pierwszych docenił nowe malarstwo i pomógł mu się rozwinąć. Wystawa ma na celu, jak twierdzą kuratorzy, spojrzeć na impresjonizm z zupełnie nowej perspektywy.

5. Adventures of the Black square. 

Abstract Art and Society 1915 – 2015 – wystawa w Whitechapell Gallery trwa do 6 kwietnia. Punktem wyjścia staję się tutaj Czarny Kwadrat Kazimierza Malewicza, będący inspiracją dla wielu pokoleń. Przekrojowa wystawa pokazuje prace twórców z różnych części świata, wokół których kuratorzy snują opowieść o konstruktywistycznych i modernistycznych utopiach.

 

Zapraszam Was jutro na artykuł o wystawach w Paryżu,

Do usłyszenia!

ANGELIKA (4)