Zima nas niestety nie rozpieszcza. Zamiast śniegu, słońca i błękitnego nieba jest wilgotno, lodowato i deszczowo. Właśnie dlatego wytypowałam dla Was 7 najbardziej malowniczych, zimowych miejsc. Niektóre z nich mogą okazać się ciekawszymi alternatywami urlopowymi niż niejedne wakacje w ciepłych krajach. Dajcie znać, które są wasze ulubione!

Bawaria

Zamek Neueschwanstein położony w południowej Bawarii wygląda jak wyjęty z bajek Disneya. Jest położony na wzniesieniu a jego szczyt wieńczy okrągła wieża zakończona niebieskawym hełmem, zupełnie jak w logo słynnej wytwórni filmowej. Tak też po części miało być. Zamek powstał w drugiej połowie XIX wieku dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha i miał przypominać imponujące średniowieczne realizacje. Wykusze, machikuły, wieże, wszystko zostało zaprojektowane w duchu XIX wiecznego historyzmu, aby jak najwierniej oddać oryginalny klimat budowli zamkowych. Najpiękniej obiekt prezentuje się natomiast zimą, dokładnie jak sama Bawaria, ponieważ dzięki malowniczym górom, przykrytym wówczas śniegiem, nabiera jeszcze bardziej bajkowego charakteru.

photo-1465844976020-e81b58140685

Sztokholm

Kiedy myślisz o zimowym krajobrazie z pewnością pierwsze miejsce jakie przychodzi Tobie na myśl to Skandynawia. To tam można zaznać prawdziwej białej zimy a nie deszczu, wilgoci i pluchy tak jak w Polsce. Bez względu na to czy wybierzesz Norwegię wraz z jej pięknymi fiordami czy malowniczą Szwecję, nie będziesz zawiedziony. Wybierając się na północ Szwecji zimą może uda ci się dostrzec zorzę polarną, renifery lub przenocować w hotelu/iglo. Ciekawą wycieczkę można zaplanować również do Sztokholmu! Czyste, błękitne niebo, zamarznięte kanały i niesamowite zachody słońca to atrakcje, którymi Szwedzi zachęcaja turystów w przewodnikach.

photo-1466837431058-102ee1e32ba3

Londyn

Harrods, lodowisko przy Natural History Museum i świąteczne wioski to zdecydowanie najciekawsze punkty, które warto odwiedzić wybierając się do Londynu w okresie zimowym. Budynek luksusowego domu handlowego Harrods przykuwa nie tylko oświetleniem, ale przede wszystkim wystawami świątecznymi, specjalnie na tę okazję projektowanymi. Plac przy Natural History Museum od grudnia zamienia się w wielkie lodowisko z centralnie umiejscowioną choinką natomiast całe miasto zdobią tzw. wioski świąteczne z najlepszymi jarmarkami i parkami rozrywki!

lqzjf4ukqz0-rob-bye

Nowy Jork

Nowy Jork zimą to chyba jedno z najbardziej zjawiskowych miejsc. Manhattan przykryty puchem śnieżnym, wielkie lodowiska przy Rockefeller Plaza Center czy w Central Parku z choinkami po środku, przyciągają mieszkańców i turystów. Mimo, że zima co roku paraliżuje miasto, takie widoki jak poniższy, warto zobaczyć na własne oczy. Szczególnie atrakcyjny w Nowym Jorku jest okres świąteczno sylwestrowy, kiedy w wielkich domach handlowych trwa zakupowe szaleństwo, luksusowe witryny przyciągają spojrzenia a na każdym roku widać ogromne choinki, szczególnie na Manhattanie! Jedna z największych stolic świata przyciąga wówczas również wydarzeniami kulturalnymi. W grudniu odbywa się tutaj mnóstwo koncertów kolędowych a na pożegnanie starego roku tradycyjnie, Nowojorczycy zbierają się na Times Square aby zobaczyć jak z budynku zjeżdża kryształowa kula (z pewnością widzieliście ten motyw w niejednym filmie).

wln_6y4j7ey-david-creixell-mediante

Dolomity w Alpach

Niemal wszystkie alpejskie kurorty są warte odwiedzenia zimą. Stoki narciarskie, spa, gorące termy na dworze czy grzane wino w knajpach mogą okazać się ciekawszym pomysłem na urlop od letnich wakacji. We Włoszech, narciarskie miasta to prawdziwe luksusowe kurorty, porównywalne z popularnym w Stanach Zjednoczonych miasteczkiem Aspen, do którego zjeżdżają wszyscy celebryci. Jednym z ciekawych miejsc są tutaj Dolomity, pasmo gór alpejskich, położone w jego północno – wschodniej części.

is1ciqftnny-tim-stief

Gryzonia w Szwajcarii

To nie Islandia, ani żaden biegun polarny. To Szwajcaria a konkretniej Gryzonia, położona we wschodniej części kraju, w alpejskim paśmie górskim. Szwajcaria słynie ze swojej precyzji i doskonałości a zupełnie przypadkiem ma również taki krajobraz. Górzyste tereny Gryzoni, najstarszego i najbardziej wysuniętego regionu kraju oferują wiele unikatowych atrakcji. Znajdują się tutaj obiekty wpisane na listę UNESCO m.in słynny wiadukt Langwieser, położony na wysokości 62 metrów, łączący dwie przełęcze i przyprawiający o dreszcze, każdego podróżującego. To właśnie w tym regionie znajduje się również słynny kurort narciarski St Moritz, położony nad jeziorem o tej samej nazwie i mianowany kurortem dla sławnych i bogatych. Z drugiej strony czy możemy inaczej wyobrazić sobie jeden z najbogatszych krajów w Europie?

15493612_1837129756557871_8719792228649389853_o

Reykjawik

Ciężko wyobrazić sobie ten artykuł bez Islandii. Mimo, że kraina ta jest atrakcyjna o każdej porze roku to zimą, skuta lodem ziemia, oddaje chyba najlepiej klimat tej wyspy. Na Islandii znajdziecie wszystko, góry, doliny, gejzery, zorze polarne, lodowce i wulkany a nawet dzikie konie. Loty do Reykjawiku stają się coraz atrakcyjniejsze cenowo, można złapać okazję nawet za 350 zł w dwie strony. Stolica Islandii to wyjątkowe miejsce w stosunku do całej wyspy. Te największe miasto zachwyca swoim charakterystycznym budownictwem – nie ingerującym w krajobraz wyspy ale wpisującym się w klimat dzikiej Islandii. Prawdziwa perełka <3

m9aokwbp29c-tim-wright

Do usłyszenia!

A.


Wszystkie zdjęcia – unsplash.com