Przedstawiam wam kilka istotnych i ciekawych wystaw, na które możecie się wybrać w Poznaniu aby przetrwać jesienną chandrę.

1. Art Stations Foundation

W galerii sztuki współczesnej w Starym Browarze, od 5 listopada będzie można zobaczyć wystawę pt. „Izabela Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna”. Ekspozycja, której kuratorką została prof. Agata Jakubowska ukaże twórczość samej Gustowskiej, poznańskiej artystki i wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego, natomiast tłem całego wydarzenia stanie się sylwetka Josephine Hopper, amerykańskiej artystki, żony Edwarda Hoppera.

„Gustowska spędziła w Nowym Jorku kilka miesięcy w 2013 roku, śledząc losy współczesnych młodych mieszkanek tego miasta i zastanawiając się, która z nich jest dzisiejszą Josephine. Powstała monumentalna wideoinstalacja Przypadek Josephine H. (istnieje też jej wersja filmowa, która zostanie pokazana w czasie trwania wystawy). Drugi kluczowy element ekspozycji to filmowy notatnik z okresu pracy nad projektem o współczesnych Josephine.”

Współczesne Josephine, których prace zostały uwzględnione w wideoinstalacji Gustowskiej to m. in Ada Karczmarczyk, Eva Rubinstein czy Aneta Grzeszykowska.

Zimowy sezon wystaw prezentowanych przez Art Stations oscyluje w kręgu sztuki feministycznej, równocześnie z powyższą ekspozycją trwa również wystawa fotografii pt. „Feministki i fotografowie” (1 piętro Słodownia).

10 grudnia natomiast, rozpocznie się konferencja pt. „Historia wystaw sztuki kobiet w Polsce”, zorganizowana przy współpracy z poznańskim Instytutem Historii Sztuki, na którą serdecznie zapraszam.

„Izabela Gustowska. Nowy Jork i dziewczyna”, Galeria Art Stations Foundation, 5.11.2015-7.02.2016, wernisaż 4.11.2015 godz. 19:00.

fotografie: materiały prasowe Art Station Foundation

2. Centrum kultury „Zamek”

Wystawa pt. „Malarze Normandii” zapowiada się obiecująco, w informacji znajdującej się na stronie internetowej można przeczytać, że pojawią się na niej dzieła takich artystów jak np. Delacroix, Courbet, Manet, Renoir, Boudin. Jestem ciekawa jakie prace zostaną na ekspozycji zainstalowane oraz w jakim stopniu będą to faktycznie dzieła wielkich mistrzów. Z pewnością obrazy będą oscylowały w kręgu tematyki pejzażowej i ukażą stopniowe odejście od akademickiej precyzji malarskiej w stronę znacznie bardziej spontanicznego, „impresjonistycznego” nakładania koloru. Ja osobiście jestem ciekawa jakie obrazy Raoula Dufy’ego pokaże muzeum, dlatego zachęcam do przyjścia.

7065_3

Eugene Boudin, „Pecheurs en bord de mer”, źródło: zamek.poznan.pl

„Malarze Normandii”, CKZ, 24.10.2015-14.02.2016

3. Centrum Kultury Zamek

Kolejna ciekawa inicjatywa Zamku to transmisje na żywo spektakli operowych odgrywanych w „The Metropolitan Opera”. Już od października w Nowym Kinie Pałacowym będzie można zobaczyć następujące przedstawienia:

11.10.14
MAKBET (MACBETH) – GIUSEPPE VERDI

18.10.14
WESELE FIGARA (LE NOZZE FI FIGARO) – WOLFGANG AMADEUS MOZART

22.11.14
CYRULIK SEWILSKI (IL BARBIERE DI SIVIGLIA) – ROSSINI

13.12.14
ŚPIEWACY NORYMBERSCY ( DIE MEISTERSINGER VON NÜRNBERG)  – RICHARD WAGNER

31.12.14
CARMEN – GEORGES BIZET

17.01.15
WESOŁA WDÓWKA (THE MERRY WIDOW) – FRANZ LEHÁR

31.01.15
OPOWIEŚCI HOFFMANNA (LES CONTES D’HOFFMAN) – JACQUES OFFENBACH

14.02.15
JOLANTA (IOLANTA) – PIOTR CZAJKOWSKI
ZAMEK SINOBRODEGO (DUKE BLUEBEARD’S CASTLE ) – BÉLA BARTÓK

14.03.15
PANI JEZIORA (LA DONNA DEL LAGO) – GIACOMO ROSSINI

25.04.15
RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA (CAVALLERIA RUSTICANA)- PIETRO MASCAGNI
PAJACE (PAGLIACCI) – RUGGIERO LEONCAVALLO

 

Do usłyszenia!