Kiedy mowa o podróżach nic nie przyciąga bardziej niż dobre wystawy! Co powiecie na to, abym zdradziła Wam, gdzie zobaczycie najciekawsze ekspozycje o modzie? Druga połowa roku sama prosi się, żeby kupić gdzieś bilet. Pytanie brzmi gdzie?

Nowy Jork – Items: Is fashion modern?


Jedni mówią, że jak lecieć to daleko. A i owszem. Wszystkim, którzy mogą pozwolić sobie na dłuższy wyjazd, proponuję Nowy Jork. Jakby samo miasto nie było wystarczającym powodem mam prawdziwego asa w rękawie. MOMA, czyli Museum of Modern Art od października otwiera wystawę, która według krytyków ma wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie niż obecna ekspozycja Rei Kawakubo z Commes des Garcons. O czym mowa?

„Items: Is fashion modern?” to wystawa, która zgłębia pojęcie ikony w modzie.

Ikoną nazywamy kultowe Levisy, biały T-shirt czy Ray Bany, ale jak to się stało, że od momentu ich wprowadzenia dalej są na topie? Zgłębiony zostanie aspekt przedmiotowości, jak również społecznej chęci posiadania konkretnej marki. Wystawa nie pojawi się jednak z nikąd. Dokładnie taka sama miała miejsce w MOMA w 1944 r. Pytanie jednak brzmi co się od tamtego czasu zmieniło w naszym postrzeganiu mody? I czy cokolwiek się zmieniło!

MOMA. Items: Is fashion modern? | 1.10.2017-28.01.2018 | m0ma.org

Londyn – Balenciaga. Shaping fashion


Znacznie bliższy może Wam się jednak okazać Londyn. Tutaj, aż do lutego, trwać będzie kultowa retrospektywa Cristobala Balenciagi, hiszpańskiego couturiera, który w latach 50 zrewolucjonizował kobiecą sylwetkę skupiając się, w przeciwieństwie do Diora, na ramionach a nie biodrach i talii. To on okazał się mistrzem szycia rękawów, wylansował modę na przerysowane ramiona i pudełkowe marynarki. Victoria & Albert Museum przypominają jego sylwetkę w dokładnie taki sam sposób jak podczas wcześniejszej retrospektywy Alexandra McQueena. A to oznacza jedno – to najbardziej wyczekiwana ekspozycja roku!

Paryż – Christian Dior. Couturier du rêve


W przypadku Paryża ciężko wybrać jedną wystawę – w końcu to stolica mody! Niemniej na pierwszym miejscu ciężko nie umieścić wielkiej retrospektywy Diora w Musee les Arts Decoratifs, ponieważ w tym roku dom mody obchodzi 70 rocznicę założenia! Trwająca do stycznia ekspozycja pokazuje ponad 100 archiwalnych projektów marki, zarówno tych tworzonych przez mistrza, jak i jego następców, a więc m.in Yves Saint Laurent, Johna Galliano czy Rafa Simonsa.

Musee les arts décoratifs. Christian Dior. Couturier du reve | 5.07.2017-7.01.2018 | embed from lesartsdecoratifs.fr

Berlin – Mario Testino. Undressed


Współczesna ikona fotografii – Mario Testino – ma swoją wystawę w Helmut Newton Foundation w Berlinie. W portfolio Testino znajdziemy przede wszystkim komercyjne zdjęcia kampanii modowych czy edytoriali do magazynów, jednak ekspozycja ma na celu pokazać tylko te, które kierują uwagę na nagie ciało. Znany z zamiłowania do fotografii aktów Testino, jest przecież autorem słynnego cyklu „Towel series” ukazującego modelki, modeli i gwiazdy pozująych tylko w ręcznikach! Wystawa nie bez powodu ma miejsce właśnie w obiekcie poświęconym Helmutowi Newtonowi, fotografowi, którego ikoniczne akty kojarzy niemal każdy. „Undressed” potrwa do 19 listopada, a ponieważ Berlin wcale nie jest daleko warto przejechać się tam chociaż na 1 dzień 🙂

Wybieracie się? Ja chętnie zobaczyłabym wszystkie! 🙂

Do usłyszenia!

A.


fotografia w nagłówku lesartsdecoratifs.fr