Paryz1. Jeff Koons

W Centrum Pompidou do 27 kwietnia trwa wystawa Jeff’a Koons’a, współczesnego artysty, który zaczął tworzyć od lat 80. Koons projektuje współczesne rzeźby a także swego rodzaju instalacje, uzyskujące na rynku dzieł sztuki zawrotne kwoty. W jego dziełach można zauważyć zainteresowanie ready mades Duchampa, natomiast w sposobie pracy przypomina Fabrykę Warhola. Podobnie jak Damien Hirst, Koons doskonale zna się na autopromocji i wie jak sprzedać swoje projekty.

celebration_e.2013.0130_tulips_2340Jeff Koons, Tulips, 1995–98. Oil on canvas; 111 3⁄8 × 131 in. (282.9 × 332.7cm). Private collection. © Jeff Koons

2. Velazquez

Od 25 marca w Grand Palais rozpoczyna się wystawa poświęcona twórczości nadwornego malarza Filipa IV Habsburga – Velazqueza. Jeżeli lubicie malarstwo „starych mistrzów” i tęsknicie za estetyczną i intelektualną sztuką – gorąco polecam!

VelazquezVenues http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/VelazquezVenues.jpg

3. American Icons

Kto by pomyślał, że renowacja muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco będzie dla Paryża strzałem w dziesiątkę. Ze względu na remont budynku kolekcja sztuki nowoczesnej Doris i Donalda Fisher’ów (założyciele GAP’a) trafi od 8 kwietnia na ekspozycję w Grand Palais. Będzie można podziwiać prace Warhol’a, Lichtenstein’a, Serrry oraz Close’a.

triple_elvisAndy Warhol, Triple Elvis, 1963; silkscreen ink and spray paint on linen; The Doris and Donald Fisher Collection at SFMOMA; © Andy Warhol Foundation for the Visual Arts/ARS, New York; photo: http://www.saatchigallery.com/aipe/imgs/warhol/triple_elvis.jpg

4. Jean Paul Gaultier

1 kwietnia do Grand Palais zawita również wystawa ubrań jednego z najbardziej utalentowanych projektantów – Jean Paul Gaultier’a. Muzeum zaprezentuje stroje pret -a – porter oraz haute couture powstałe od 1970 aż do 2014 roku, a także szkice, relacje z pokazów, video i kostiumy sceniczne.

jean-paul-face-to-facehttp://www.exposicionesmapfrearte.com/jpg/assets/img/jean-paul-face-to-face.jpg

5. Deboutonner la Mode

Kolejna wystawa o modzie w ujęciu historycznym. Zbiór strojów (zarówno damskich jak i męskich), biżuterii, dodatków i rzemiosła artystycznego wykonanych przez największych projektantów XIX i XX wieku, którzy niejako stworzyli współczesną modę. Kuratorzy wystawy postanowili „rozebrać” modę na części pierwsze, ukazując podstawowe elementy tworzące cały strój np. guziki. Podkreślenie znaczenia detalu jest z pewnością ciekawym zabiegiem by zwrócić uwagę widza na to ile pracy potrzeba do stworzenia stroju. Musee des Arts Decoratifs zaprezentuje dzieła Elsy Shaparelli, Paul’a Poiret’a, Christian’a Dior’a, Hubert’a de Givenchy i wielu innych. Wystawa potrwa do 19 lipca.

ruboff501-resp1090

http://www.lesartsdecoratifs.fr/francais/musees/musee-des-arts-decoratifs/actualites/expositions-en-cours/

Do usłyszenia!

ANGELIKA (4)