Jeżeli brakuje wam wydarzeń kulturalnych oto lista najciekawszych wystaw w Polsce na najbliższe pół roku.

Nieczytelność. Konteksty pisma

W poznańskim Art Stations Foundation trwa wystawa, której kuratorką jest dr. Marta Smolińska. Temat wystawy „Nieczytelność. Konteksty pisma” ma za zadanie skłonić widzów do pogłębienia problematyki pisma, nie tylko jako zrozumiałego znaku, który ułatwia komunikację, ale jego formalnego aspektu. Aby podkreślić ową ornamentalną strukturę wszelakich tekstów, kuratorka postanowiła pokazać abstrakcję, oraz prace, które zamazują czytelność codziennych komunikatów. Pojawią się m.in prace Jana Berdyszaka, Franciszka Orłowskiego czy Jana Tarasina.

Nieczytelność. Konteksty pisma | Art Stations Foundation, Poznań| 23.02-17.05

F.-Orowski-Biblia-NT-przekad-enigmatyczny-PRINT

fot. Franciszek Orłowski “Biblia [NT] – przekład enigmatyczny”, 2005-06, książka artystyczna: papier, asfalt, 43 x 31 x 8 cm, Kolekcja Grażyny Kulczyk

Modna i już! Moda w PRL

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwa obecnie wystawa historyczna, prezentująca stroje noszone w czasach PRL-u w Polsce. Ekspozycja jest z jednej strony doskonałą okazją aby przyjrzeć się historii polskiej mody w latach 1945-1989, z drugiej natomiast pokazuje, jak istotne, dla kobiet żyjących w tak ciężkich czasach, było choć na chwilę dobrze wyglądać. Jak piszą kuratorzy: „Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu. Kobieta chciała być „modna i już!”, chociaż w szarej rzeczywistości pustych półek sklepowych nie było to łatwe.”

„Modna i już! Moda w PRL”|Muzeum Narodowe Kraków| 19.12.2015 – 17.04.2016

modna_16fot. Modelka w kombinezonie z Hofflandu z kolekcji z 1979 r.| Pracownia Fotograficzna MNK| mnk.pl

Frank Stella w Polinie

„Frank Stella i synagogi dawnej Polski” to tytuł ekspozycji, która ma miejsce w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jest to z pewnością wyjątkowe wydarzenie na skalę kraju, kiedy udaje się zaprosić tak znanego i wpływowego artystę. Frank Stella czołowy przedstawiciel sztuki 2 połowy XX wieku w Stanach Zjednoczonych, tworzył abstrakcyjne dzieła malarskie, często określane mianem hard – edge, ze względu na swoje geometryczne krawędzie. Jest zaliczany do nurtu następującego po Abstrakcyjnym Ekspresjonizmie, a więc Post – Painterly Abstraction oraz Minimalizmu. W swoich pracach eksperymentował nie tylko z kompozycja malarską, ale kształtem samego płótna, dekonstruując jego tradycyjny kształt. W Polinie jego prace zostaną zestawione z materiałami ikonograficznymi ukazującymi polskie synagogi (dziś już nie istniejące), które były dla amerykańskiego twórcy główną inspiracją. To właśnie za ich sprawą artysta stworzył cykl prac „Polish Village Series„, natomiast na wystawie będzie można prześledzić jak dzieła korespondują z kontekstem ich powstania.

„Frank Stella i synagogi dawnej Polski”| Muzeum POLIN w Warszawie| 19 luty-20 czerwca 2016

_mg_0147fot. Frank Stella podczas wernisażu wystawy w Warszawie|polin.pl

Do usłyszenia!

A.